Etiketler

, ,


Extension methods


Lambda ifadeleri olsun, genişletme metotları (Extension methods) olsun, hızlı ve pratik kod yazmanı destekleyen yeniliklerin başında gelmektedir. Genişletme metotlarıyla, .Net framework u ile bize sunulan sınıfların metotlarınına yeni metotlar ekleyebilir, var olan metotlara farklı imzalarda metotlar (aşırı yükleme, “overload“) ekleyebilir yada mevcut metotları (“override“) ezebilirizsiniz.

Extension metot’lara uygulamalarınızda ihtiyacını özellikle sanal adresleme, dosya isimlendirme … gibi durumlarda hissettiğiniz türkçe karakterlerden doğan sıkıntıyı gidermenize yaracak bir metot yazarak giriş yapmak istedim. Türkçe karakterleri alternatifleriyle değiştirmeye yarayan bir metodu, “String” sınıfı içine ekleyeceğiz.

Buradaki önemli nokta fonksiyonuza “Extension” metot olduğunu belirten özelliği eklemenizdir. Bizim orneğimizde ayrıca sınıfınınız statik olması (vb de Module) da gerek

Bu tanımlamalardan sonra, hazırlamış olduğunuz bu modulunuz, genişleme metodunuzu kullanmak istediğiniz sınıfa namespace olarak eklemeniz yeterlidir.

Programın çıktısı :

Örnek uygulamaya ilişkin kodları, http://mehmetozakan.com/Download/ExtensionMethods.rar adresinden indirebilirsiniz.