Etiketler

, ,


Hep derim büyük projeler kendi içinde yaşamalı… Olabildiğine sade, düz olursa olsun ama işlevselliği hiç bir şekilde kesintiye uğramadan hayatta kalabilmeli…
Büyük projeleri tasarlarken, küçük hamlelerin bile zaman içersinde nasıl büyüyebileceğini ön görmek lazım. Çünkü projeyi büyük yapan, içindeki kod satır sayısından ziyade, mevcut yaşı ve daha ne kadar yaşayabileceğidir. Bu bağlamda, sunduğunuz işlevsellikleri seçerken sadece o anı düşünerek hareket edemezsiniz.
Kullandığınız harici ürün ve teknolojileri özenle seçmelisiniz. 3. parti araçları kullanabilirsiniz fakat ana fonksiyoniletelerinizi bu araçlar üzerine asla ve asla kurmayınız. Mümkün mertebe hep geçişli sistemler kullanmaya çalışınız. Size ait olmayan (sınırlı sürede değil, sürekli) hiç bir nesneyi, projenizin içine direk almayınız.
Özellikle ücretsiz servisleri kullanırken dikkat etmelisiniz. Yakın zamanda daha, 2-3 ay bile olmadı BDK’nın google ait bazı servislerin IP’lerini belirli sebeplerden ötürü yasaklamasının sonuçlarını gördük… Eğer googlemaps, siteniz için çok büyük bir işlevselliğe sahip ise, sunduğunuz hizmetin değerini kat ve kat arttırıyor ise bu süreçte yandınız. Hele hele birde bu fonksiyonalite için ücret alıyorsanız, o zaman işin içinden nasıl çıkarsınız bilmem.
Harici bir kütüphaneden mi faydalanacaksınız, kulanın ama kendi arayüzleriniz (interface) üzerinden. Kullanacağınız kütüphane ne kadar bilindik ve güvenilir olsa bile, zamanında azıcık zaman harcayıp bir arayüz (interface) tasarlamaktan, bir wrapper sınıf tasarlamaktan kaçmayın.
Alternatifleriniz mutlaka ve mutlaka olsun. Daha önemlisi siz alternatifleri dilediğiniz zaman kullanabilir olun. Geçişli sistemler tasarlayın. Örneğin, sanal pos uygulamanızda 3DPay modelini tercih etmiş olabilirsiniz ama yeri geldiğinde kullanabileceğiniz hali hazırda bir başka ödeme modeliniz daha olsun. Alternatifinizi seçerken bu noktada dikkatli davranın. Çünkü alternatifleriniz ana hatlarıyla kesişmesin ki biri arızalandığında, diğeri o an için kullanılabilir olsun.
Büyük düşünün, küçük tasarlayın, hızlı yol alın. Ama her şeyden önemlisi dikkatli olun ki yanlış yolda olmayın.