Etiketler

, , , , , , ,


IIS Konfigurasyonu ile Dosyaları Sıkıştırmak (IIS HTTP Compression)

Web sitenizin performansını artırmak için sadece kod tarafında tasarımsal olarak yapacağınız iyileştirmelerle sınırlı değildir. Özellikle çok yoğun bir şekilde ziyaret edilen sayfalarınızda, gereksiz yere kullanılan bir KB’nın bile sunucunuza yüklediği yük oldukça önemlidir. Bunun için sayfalarınızda bulunan, IIS için gereksiz olan karakterlerden kurtulmalısınız. Bu karakterlerin başında “white characters” gelir. Sayfanızın kaynağını görüntülediğinizde, kullanıcı için okunabilir olmasına yardım eden, fakat HTML içeriğin yorumlanmasında herhangi bir avantajı olmayan satır sonu karakterleri bunlara örnek olarak verilebilir.
Sayfanızı ücretli/ücretsiz bir çok yazılımla sıkıştırıp, optimize etmeneniz mümkündür. Bu sayede sayfanızın boyutunu küçültmüş ve sayfanızın açılış süresini kısaltmış olacaksınız. Fakat bu işlemi harici bir ürün ile dahi yapmanız sizin için ekstra bir yük olacaktır.
IIS tarafında gerçekleştirebileceğiniz konfigurasyonlarla bu işlemi, herhangi bir ürüne ihtiyaç duymadan otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Öncelikle sunucunuz üzerinden inetmgr.exe yi çalıştırıp, sunucunun yönetimsel ayarlarlarına geliniz.
Buradan “Web Sites” özelliklerine giriniz.
Aşağıda görünen konfigurasyonları gerçekleştiriniz.
Burada sıkıştırılmış dosyaların saklanacağı bir dizini özellikle belirtmenizi öneririm. Yukarıda değişikleri kaydetdiğinizde, bu bilgiler otomatik olarak MetaBase.xml isimli bir dosyaya yazılacaktır.
Bu dosyayı C:\WINDOWS\system32\inetsrv adresinde bulabilirsiniz.  Az önce gerçekleştirmiş olduğumuz değişikliklerin aşağıdaki IIsCompressionSchemes bölümde yer aldığını görüyorsunuz.
Bu dosya üzerinde, IIsCompressionScheme etiketi içersinde , Deflate ve Gzip olarak isimlendirilmiş iki bölüm bulunmaktadır. Bu iki bölümde aşağıda işaretlenmiş alanları
 aşağıdaki gibi güncelleyin.
Bu değikliğin akabinde IIS Tekrar başlattığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Artık dosylarınız sıkıştırılmış olarak sunulacaktır. Sıkıştırılan dosyalar,

belirtiğiniz adreste, belirlediğiniz kotaya kadar fiziksel olarak saklanacaktır.

Dosyların içeriği de ;

Çalışmanızı tamamladığınızda, sayfanızın sıkıştırılıp sıkıştırılmamış olma durumunu başlık (header) bilgisine bakarak anlayabilirsiniz. Bu işlemi online olarak bir çok site üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

http://www.port80software.com/products/httpzip/ adresinden kontrol ettiğinizde :

bu işleminin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. 100 KB bir dosyatı 15-16KB boyutuna kadar sıkıştırabilmektedir.

Bu işlemi, metabase.xml dosyasında gerçekleştireceğiniz ilave tanımlalarla, web sitenizde bulunan özellikle statik tüm dosya tipleri için başta olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Bu işlemi ve daha birçok IIS üzerinde gerçekleştirebileceğiniz bir çok konfigurasyonu, Microsoft’un yayınladığı bir araç kiti ile görsel olarak gerçekleştirebilirsiniz. İlgili kiti Internet Information Services (IIS) 6.0 Resource Kit Tools adresinden indirebilirsiniz.Ürünün içeriği :

MetaBase Explorer :

Bu konu ile ilgili olarak aşağıdaki yazıları okumanızı öneririm.