Etiketler

, , , , , , , , ,


project_crescentCrescent, Project Crescent….

Crescent, görsel kullanıcı raporlarındaki Microsoft’un yeni ürünü. Bu alanda yıllardır kendini geliştirmeyen, Report Builder gibi bırakın kullanıcı tarafını, yazılımcılar için bile zor bir ürün üzerinde duran Microsoft bu açığını SQL Server 2012 ile kapatıyor. İddalı bir ürün olan Crescent, özellikle kullanıcıların sunumlarını (powerpoint) oldukça güçlendirecek.

Hedef olarak kullanıcıları, Excell‘e olan alışkanlıklarından uzaklaştırmayı benimsemiş bir ürün. Silverlight platformunun gücünü de arkasına alarak, özellikle grafik çeşitleri ve simülasyonları konusunda son derece başarılı sonuçlar elde etmiş. Kullanıcıya sadece sürükle-bırak tekniği ile son derece şık raporlar oluşturabilme imkanı sunuyor. Ürün zaten tamamen son kullanıcıya yönelik bir ürün. Yeterki DWH (DataWareHouse) tarafından doğru veri MODEL‘ini oluşturun.

Ürün hakkında detaylı yazıları ilerde sizlerle paylaşayım. Bu yazımda DAX formülleri ile oluturduğunu satır filtrelerine (Row Filter) değineceğim.

Oluşturduğunuz model üzerinden roller ile rapora erişimde ve sunduğunuz veride filitreleme yapabilirsiniz. Tanımladığınız roller ile hangi kullanıcı veya grupların (Members) hangi yetkilerle raporunuza erişeceğini yönetebilirsiniz. (Burada belirttiğim erişim yetkisi Sharepoint üzerinde ilgili klasöre erişim yetkisinden sonra devreye giren bir yetki yönetimidir.)

Modelinizi deploy ettiğiniz Analysis Service üzerinde Administrator yetkisine sahip iseniz, rapor üzerinde de otomatik olarak Administrator yetkisine sahip olursunuz. Ve bu yetkinizi roller ile istesenizde kısıtlayamazsanız. Yani Administrator yetkisine sahip bir kullanıcıya, belirli bir rapor üzerinde sadece okuma (Read) yetkisi veriyor olmanızın herhangi bir anlamı yoktur. O kullanıcı yine o rapor üzerinde Administrator yetkisine sahiptir.

Administrator yetkisinin en önemli özelliği, sadece rapor tasarımı üzerinde değil, data üzerinde de tüm haklara sahiptir. Veri üzerinde herhangi bir filitre ile kısıt koyamazsınız. Bunu zaten model üzerinde Administrator yetkisine sahip bir kullanıcı rolü oluşturduğunuzda, filitre koyacağınız tüm alanların kapalı gelmesinden de anlayabilirsiniz.

Crescent_Roles_Dax_Filter_Admin

Roller üzerinde yazdığınız DAX formüllerin çalışması için ilgili kullanıcıların Analysis Service üzerinde Administrator yetkisine sahip olmamaları gerekmektedir. Çünkü sadece Read veya Process hakkı olan kullanıcılar için Row Filter’lar uygulanabilir.

Crescent_Roles_Dax_Filter

Rapor oluşturmak istediğinizde koyduğunu filitrelerin çalıştığını göreceksiniz. Fakat filitreleri test ederken, ne rapor üzerinde ne de AS üzerinde administrator yetkisine sahip bir kullanıcı ile çalışmadığınızdan emin olunuz.

Son olarak, geçtiğimiz günlerde duyrulan SQL Server 2012 RC0  (http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=28145) ile Crescent içinde çok sayıda yeni fonksiyonalite eklendi. CTP3 ile RC0 arasında gerçekten hatrı sayılır bir  yenilik var. http://blogs.msdn.com/b/sqlrsteamblog/archive/2011/11/17/what-s-new-in-power-view.aspx adresinden bu yenikleri görebilirsiniz. Ürün henüz tam olgunlaşmamış olmasına rağmen, bu haliyle bile görsel kullanıcı raporlamasına yeni bir boyut kattığı ve katacağı aşikar.